Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Virgjëreshë apo.... Poezi!
Sat Jul 13, 2013 4:22 am nga Admin

» Steven Seagal paditet për dyshimin e mbajtur skllave të seksit
Tue Apr 13, 2010 7:12 am nga Admin

» 9 dite sex dhe perseri e virgjer!
Sun Jan 31, 2010 2:10 am nga Admin

» Shoqëria sekrete e Masonëve në Shqipëri?
Sat Nov 07, 2009 7:03 am nga jola

» RROFTE 5 MAJI
Fri Sep 18, 2009 6:59 am nga Vrases

» MANASTIRI I ZVERNECIT
Mon Aug 24, 2009 1:14 am nga Admin

» CILI ESHTE "LUBIA" FACEBOOK!
Sat Jul 18, 2009 1:16 am nga Admin

» Vritet deputeti socialist i Roskovecit si edhe i komunes Bubullime, Fatmir Xhindi! (zona 068)
Thu Jun 11, 2009 10:27 am nga Moderni

» Sir Alex Ferguson
Sun Jun 07, 2009 5:04 am nga Admin

» nje vit pa dritan hoxhen
Mon May 25, 2009 12:34 am nga jola

Affiliates
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates
Sondazh

KONGRESI I LUSHNJES DATEN E FILLIMT TE PUNIMEVE TE TIJ E PATI ME:

13% 13% [ 6 ]
15% 15% [ 7 ]
68% 68% [ 32 ]
4% 4% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 47


A duhen marre pasaportat bio-metrike

Shko poshtë

Muzgu! A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  Moderni prej Thu Nov 20, 2008 12:15 am

Në epokën virtuale çdo gjë është e mundur, madje edhe që një fëmijë 16 muajsh të jetë sheiku i terrorit, Osama bin Laden. I ka ndodhur të voglit Tomas, i biri i një gazetareje britanike e cila verifikoi për llogari të gazetës “Times” se sa lehtë dhe shpejt mund të klonohen çipat e pasaportave biometrike.
Kjo është një lojë fëmijësh për një ekspert të sistemeve të sigurisë sikurse është Jeroen van Beek, kërkues në Universitetin e Amsterdamit, i cili kopjoi të dhënat që përmbante mikroçipi i të voglit Tomas në një tjetër mikroçip duke krijuar kështu një klon të tij. Më pas kërkuesi hyri në sistemin Golden Reader Tool të përdorur nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (Icao) i cili njohu si autentik çipin e klonuar.
Shqetësuese, duke parë që problemi mbetet i pazgjidhur në kohë: dy vjet më pare gazeta “The Guardian” mundi të falsifikonte pasaporten anti- terroriste vetëm 48 pasi u prezantua nga qeveria britanike, madje edhe nje ekspert gjerman i sigurisë informatike mundi të falsifikonte një dokument elektronik.
Jo më pak alarmante është faza e dytë e eksperimentit gjatë së cilës zoti Van Beek zëvendësoi fotografinë e fëmijës me atë të Bin Laden, proces i cili me pas u krye edhe për shoqen e gazetares e cila me çipin e ri u kthye në një kamikaze palestineze, përgjegjëse për një atentat vetëvrasës në 2003. Disa truke të tjera për të hyrë në sistemin e leximit dhe loja u krye. Këtë e treguan edhe kontrollet në doganë të cilat nuk mundën të dallonin që pasaportat ishin false.
Sipas "Times" testi i kryer ngre dyshime edhe mbi kartat e reja te identiteti të prezantuara në Britaninë e Madhe të cilat bazohen në të njëjtën teknologji.
Megjithatë ekziston një sistem ndërkombëtar, i përdorur në dogana që është në gjendje të identifikojë nje çip fals përmes kontrollit të të dhënave me një sistem database, por këtë sistem e zotërojnë dhe përdorin vetëm 10 vende.

_________________
Whisky, Rakia, Dashuria, njësoj vrasin që të tria..!
avatar
Moderni
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 37
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 06/11/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS:
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  odise prej Thu Nov 20, 2008 8:10 am

mirmbrema miq te nderuar mendimi im ne lidhje me passaportat bio-metrike eshte qe nuk duhen marre mos harroni qe ky eshte komenti im naten e mire

odise
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 28
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 21/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: TextMeFree.com is the directory of free sms sites
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  Admin prej Mon Dec 01, 2008 11:28 pm

[b]FALENDEROJME SI MODERNIN QE KA HAPUR KETE TEME TE LEZEÇME ASHTU EDHE ATA QE I JANE PERGJIGJUR TEMES.., POR MENDIMI IM SI TE GJITHE SHQIPTARET PER KETO PASAPORTA ESHTE NE MEDYSHJE..

1. PO TI MARRIM KETO PASAPORTA DO TE JEMI ME TE LIRE TE LEVIZIM NE TE GJITHE EUROPEN.
2. PERSERI PO TI MARRIM DO TE KEMI 1000 TE ZEZA, SEPSE DO TE JEMI TE VARUR NGA TE TJERET..
3. PO TE MOS I MARRIM DO TE JEMI AKOMA ME KEQ, SE NUK DO TE JEMI ME NE PARAROJE (ADVANGUARD [VJEN NGA RUSISHTJA]) ME TE GJITHE VENDET E TJERA TE EUROPES..

4. LINI EDHE JU KOMENTE TE TJERA...
avatar
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 37
Tirane : TIRANË
Reputation : 0
Registration date : 17/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: VALUE
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  Malda prej Wed Jan 07, 2009 11:12 pm

UNE MENDOJ SE DUHEN MARRE PASAPORTAT NGA NJERI KENDVESHTRIM, SE DO TE KEMI ME SHUME HAPSIRE TE LEVIZIM LIRSHEM NEPER BOTE TE TAKOJME PERSONAT TANE TE DASHUR, QE NDODHEN JASHTE KUFIJVE, POR GJITHASHTU BASHKOHEM ME TE TJERET SE DO TE JETE PROBLEM I MADH, NESE MARRIM KETO PASAPORTA! KALOFSHI MIRE!
avatar
Malda

Female
Numri i postimeve : 9
Age : 28
Tirane : Tirana
Reputation : 0
Registration date : 28/11/2008

Character sheet
SONDAZH:
FREE SMS: http://www.talksms.com/kat/000031.asp?pc=P6K3G
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  Moderni prej Mon Jan 12, 2009 11:53 pm

Në mbledhjen e kësaj jave në Komisionin e Integrimit në Kuvend,
Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani deklaroi se "parashikohet që në
fillim të vitit të ardhshëm, të jemi gati për të filluar prodhimin dhe
shpërndarjen e këtyre dokumenteve, mjaft të rëndësishme për një proçes
normal zgjedhor". Qendra e personalizimit të të dhënave me qëllim
prodhimin e këtyre dokumenteve, qendër e cila do të ngrihet në Tiranë
dhe do të funksionojë nëpërmjet një network-u, do të jetë dhe pika që
do të mbledhë të dhënat personale të qytetarëve shqiptarë që do të
pajisen me karta identiteti dhe pasaporta biometrike. Bazuar në skemën
e këtij procesi, 356 zyra do t'i atashohen zyrave të Gjendjes Civile në
të gjithë vendin, të cilave do t'u vijnë në ndihmë qytetarëve për të
plotësuar formularët për pajisjen me dokumentet e identifikimit, duke
marrë për bazë të dhënat nga regjistri elektronik themeltar i shtetasve
shqiptarë, që është në përfundim e sipër. Çdo qytetar do të plotësojë
një formular për pajisjen me letërnjoftim dhe pasaportë, do të
depozitojë në sistem shenjat e gishtave dhe njëkohësisht fotografinë
biometrike. "Të gjitha këto të dhëna do të transferohen on-line, nga
zyrat përkatëse pranë qendrës së personalizimit të të dhënave që është
në Tiranë", shpjegoi ministri Nishani. Sistemi është i aftë që brenda
8- 10 sekonda të bëjë përpunimin e të dhënave të çdo qytetari, të
verifikojë dhe konfirmojë këto të dhëna. Në rast se të dhënat janë të
rregullta, ato i kalojnë automatikisht sektorit të prodhimit të
letërnjoftimit dhe të pasaportës biometrike, prodhim i cili nuk zgjat
më shumë se dy ose tre ditë sipas sistemit. Më pas kjo pasaportë i
shkon qytetarëve. "Pasaportat biometrike do të jenë të pajisura me të
gjithë elementët e sigurisë. Ato do të jenë të integruara me të gjitha
sistemet e verifikimit të dokumenteve të identitetit të të gjitha
vendeve të Bashkimit Europian", tha z. Nishani. Karta e identitetit do
t'i kushtojë një qytetari 1100 lekë të reja, ndërsa pasaporta
biometrike, e pajisur edhe me një çip elektronik, do të kushtoj 5 mijë
lekë, aq sa kushton dhe pasaporta aktuale. Procesi i pajisjes së
qytetarëve shqiptarë me karta identiteti dhe pasaporta biometrike
parashikohet të shoqërohet me një sërë aktesh nënligjore, brenda të
cilave pritet të përfshihen dhe masa shtrënguese dhe proceduriale për
ata qytetarë që nuk pajisen me këto dokumente. Përsa i përket
pasaportave ekzistuese, burime zyrtare nga Ministria e Brendshme, thanë
se ende nuk është vendosur se çdo të bëhet me to.
[MIREPO VETEM DJE QE ISHTE DHE DITA E PARE E NDARJES SE KETYRE
PASAPORTAVE, HASEN VESHTIRESITE E PARA, KY SHTET I PANDERGJEGJESHEM, JO
VETEM QE NUK ARRIN TE PLOTESOJE ME FORMULARE DISA PIKA KRYESORE TE
KRYEQYTETIT, DUKE U MARRE MANDAT ARKETIMET QYTETAREVE, 1200 LEKE TE
REJA; POR, NE ZONAT RURALE AI AS QE KA NDERMEND TE NDAJE KETO
FORMULARE, TE DHENA KEMI NGA BERATI, LUSHNJA, FIERI, GJIROKASTRA DHE
SARANDA, KU SHUME NGA GAZETARET TANE PUNOJNE, BILE NE BERAT VETEM SA
KANE PARAQITUR BLLOQE ARKETIMIN KUR KA MUNGESE LEGJISLACIONI, PRA NUK
KANE NE REGULL DOKUMENTACIONIN DIGITAL, PER KARTAT, DHE CERTIFIKATAT E
PRINTUAR.]
KJO QEVERI TI VERE GISHTIN KOKES, DHE TE KETE SA ME SHUME SERVILA QE
T'I BEJNE PUNEN, DUKE RRJEPUR PER SE GJALLI POPULLIN E SHKRETE!

_________________
Whisky, Rakia, Dashuria, njësoj vrasin që të tria..!
avatar
Moderni
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 37
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 06/11/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS:
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: A duhen marre pasaportat bio-metrike

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi