Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Virgjëreshë apo.... Poezi!
Sat Jul 13, 2013 4:22 am nga Admin

» Steven Seagal paditet për dyshimin e mbajtur skllave të seksit
Tue Apr 13, 2010 7:12 am nga Admin

» 9 dite sex dhe perseri e virgjer!
Sun Jan 31, 2010 2:10 am nga Admin

» Shoqëria sekrete e Masonëve në Shqipëri?
Sat Nov 07, 2009 7:03 am nga jola

» RROFTE 5 MAJI
Fri Sep 18, 2009 6:59 am nga Vrases

» MANASTIRI I ZVERNECIT
Mon Aug 24, 2009 1:14 am nga Admin

» CILI ESHTE "LUBIA" FACEBOOK!
Sat Jul 18, 2009 1:16 am nga Admin

» Vritet deputeti socialist i Roskovecit si edhe i komunes Bubullime, Fatmir Xhindi! (zona 068)
Thu Jun 11, 2009 10:27 am nga Moderni

» Sir Alex Ferguson
Sun Jun 07, 2009 5:04 am nga Admin

» nje vit pa dritan hoxhen
Mon May 25, 2009 12:34 am nga jola

Affiliates
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates
Sondazh

KONGRESI I LUSHNJES DATEN E FILLIMT TE PUNIMEVE TE TIJ E PATI ME:

13% 13% [ 6 ]
15% 15% [ 7 ]
68% 68% [ 32 ]
4% 4% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 47


Bashkimi Kombetar

Shko poshtë

Muzgu! Bashkimi Kombetar

Mesazh  bubullimsi prej Sun Jan 18, 2009 11:36 pm

Enderra shekullore e shqiptarve per nje shtet te perbashket i cili do
te bashkonte te gjithe shqiptaret akoma nuk eshte bere realitet, kjo jo
vetem per faj te shqipetareve por edhe per faj te Evropes e cila ka me
shume se njeqind vjet qe vetem e ka copetuar ne dobi te fqinjeve tane
shovinist. Tani ka ardhur koha qe ne pasardhesit e ilreve, ta bejme
enderren e shume e shume brezave realitet. Qe shume shpejt te kemi
Shqiperine tone ashtu sic e beri Zoti. Te gjithe bashke te punojme qe
shume shpejt kjo dite te vije dhe t'ia leme trashegim brezave. Ju ftoj
te gjithve te beni ate qe mundet te beni per kete dite.

_________________
fati ndimon guximtarin
avatar
bubullimsi
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 38
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 17/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: VALUE
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: Bashkimi Kombetar

Mesazh  Admin prej Mon Jan 19, 2009 6:27 amKongresit te Berlinit

Tri dite pasi u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit, me 13 Qershor 1878, filloi punimet Kongresi i Berlinit. Ne te moren pjese perfaqesuesit e gjashte Fuqive te Medha, te Gjermanise, te Anglise, te Frances, Te Rusise, te Austro-Hungarise dhe te Italise. Shtetet Ballkanike u ftuan vetem per te parashtruar kerkesat e tyre. Ndonese ne Berlin do te diskutohej edhe per fatin e popullit shqiptar,Fuqite e Medha e injoruan qenien e tij.Delegacionin qe e dergoi Lidhja e Prizrenit me nismen e vet nuk e perkrahu asnje fuqi dhe nuk e pranuan te fliste ne Kongres. Madje kur Abdyl Frasheri ne nje takim jozyrtar me kryetarin e Kongresit,Bismarkun,i kerkoi qe ne rendin e dites te perfshihej edhe çeshtja e te drejtave te kombit shqiptar,mori prej tij pergjigjen e padrejte se "nuk ekzistonte nje komb shqiptar" dhe se "Shqiperia ishte vetem nje shprehje gjeografike". Kongresi i vazhdoi punimet nje muaj dhe me 13 Korrik 1878 u nenshkrua Traktati i Berlinit qe zevendesoi ate te Shen-Stefanit.Edhe pse e korrigjuan Traktatin e Shen-Stefanit, Fuqite e Medha cdo gje e vendosen ne pershtatje me interesat e veta politike dhe nepermjet nje lufte te ashper diplomatike.Sipas Traktatit te Berlinit perfitimet politike dhe territoriale te Rusise dhe te shteteve sllave te Ballkanit u pakesuan. Kufijte e Bullgarise autonome u zvogeluan gati trefish dhe do te shtriheshin midis lumit Danub dhe maleve Ballkan,Viset ne jug te maleve Ballkan do te formonin nje province autonome me emrin Rumelia Lindore. Ndersa krahinat lindore te Shqiperise, qe Traktati i Shen Stefanit ia jepte Bullgarise, do te mbeteshin nen sundimin osman. Serbia nuk zgjerohej ne drejtim te Mitrovices dhe te Prishtines, por iu dhane krahinat e Pirotit, te Trenit, te Vranjes dhe te Nishit qe i qene premtuar Bullgarise. Malit te zi i jepeshin krahinat e Tivarit, te Podgorices, te Plaves, te Gucise, te Rugoves dhe Kolashinit.Kongresi morri parasysh edhe kerkesat e Greqise,e cila nuk kishte marre pjese ne lufte kunder Perandorise Osmane.Ai vendosi qe kufiri i ri ne Thesali dhe ne Shqiperine e poshtme te caktohej nga nje komision turko-grek. Si vije kufiri keshillohej vija qe formonin lumenjte Kalamas dhe Selemvria, duke i dhene keshtu Greqise pervec krahinave greke qe i takonin, edhe treven shqiptare te Camerise. Keto vendime cenonin rende te drejtat dhe interesat kombetare te popullit shqiptar.Ne kete menyre kongresi i Berlinit e trajtoi Shqiperine si placke tregu dhe e beri objekt coptimi ne favor te shteteve fshinje ballkanike Prandaj ato e shtuan edhe me teper zemerimin e shqiptareve. Nga te kater anet e vendit pati protesta kunder coptimit te trojeve shqiptare.
(ndihmese nga Y!)


_________________
Nuk lejohen sharjet dhe ofendimet, prandaj këtu do të gjeni më të mirën[/b][b]
avatar
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 37
Tirane : TIRANË
Reputation : 0
Registration date : 17/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: VALUE
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi