Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Virgjëreshë apo.... Poezi!
Sat Jul 13, 2013 4:22 am nga Admin

» Steven Seagal paditet për dyshimin e mbajtur skllave të seksit
Tue Apr 13, 2010 7:12 am nga Admin

» 9 dite sex dhe perseri e virgjer!
Sun Jan 31, 2010 2:10 am nga Admin

» Shoqëria sekrete e Masonëve në Shqipëri?
Sat Nov 07, 2009 7:03 am nga jola

» RROFTE 5 MAJI
Fri Sep 18, 2009 6:59 am nga Vrases

» MANASTIRI I ZVERNECIT
Mon Aug 24, 2009 1:14 am nga Admin

» CILI ESHTE "LUBIA" FACEBOOK!
Sat Jul 18, 2009 1:16 am nga Admin

» Vritet deputeti socialist i Roskovecit si edhe i komunes Bubullime, Fatmir Xhindi! (zona 068)
Thu Jun 11, 2009 10:27 am nga Moderni

» Sir Alex Ferguson
Sun Jun 07, 2009 5:04 am nga Admin

» nje vit pa dritan hoxhen
Mon May 25, 2009 12:34 am nga jola

Affiliates
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates
Sondazh

KONGRESI I LUSHNJES DATEN E FILLIMT TE PUNIMEVE TE TIJ E PATI ME:

13% 13% [ 6 ]
15% 15% [ 7 ]
68% 68% [ 32 ]
4% 4% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 47


GENJESHTRAT E PORNOGRAFISE!

Shko poshtë

Muzgu! GENJESHTRAT E PORNOGRAFISE!

Mesazh  Admin prej Thu Dec 18, 2008 6:50 am

Te nderuar miq te forumit tone; eshte vene re se nje plage kryesore per femijet, dhe, me te vegjlit eshte bere PORNOGRAFIA. Shumica mendojne se mund te gjejne "eksperiencen" tek ajo. Por, ne realitet, nuk mund te mesosh te verteten per seksin nga pornografia. Ajo nuk interesohet per te verteten. Pornografia nuk eshte bere per te edukuar, por per te shitur. Ne internet ose, ne kinematografi, ajo eshte futur si qellim fitimprures. Pornografia lulezon mbi genjeshtra ne lidhje me seksin, femrat, martesen dhe plot te tjera. Ekspertet tregojne genjeshtrat e pornografise dhe efektet qe ato sjellin.

Genjeshtra 1 - Femrat jane me pak se njerezore
Femrat te revista “Playboy” quhen “lepurushka”, duke i bere ato kafsheza te vogla te lezetshme ose “shoke loje,” duke i bere lodra. Revista “Penthouse” i quan ato “pets” (kafshe qe mbahen ne shtepi). Pornografia shpesh iu referohet femrave si kafshe, lodra ose pjese trupi. Disa pornografi tregojne vetem trupin ose organet gjenitale dhe nuk e tregojne fare fytyren. Ideja qe femrat jane qenie reale njerezore me mendime dhe emocione minimizohet. Stacioni i mirenjohur gjerman, DSF, ne emisionin "Sexy Spot Clips", i quan "Zogjte fluturues", me qellim qe audienca te rritet, por edhe qe ti marresh si "wallpapers" per celularin tend.

Genjeshtra 2 - Femrat jane nje “sport”. Disa revista sporti kane nje numer “kostume banje”. Kjo sugjeron qe femrat jane nje lloj sporti. Pornografia e shikon seksin si loje dhe ne loje duhet te “fitosh”, “mundesh” ose “shenosh”. Meshkujt qe e gelltisin kete pikepamje kane qejf te flasin per “rezultate” me femrat. Ata fillojne ta matin burrerine e tyre me “piket” qe kane marre. Çdo femer me te cilen “shenoj” eshte nje trofe me shume ne raft apo nje “shenje” me shume ne rrip per te treguar maskilitetin. Ashtu edhe ne shqiperi tashme rendomte i gjejme edhe ne fund te gazetave sportive, me numrin e famshem "0900...."

Genjeshtra 3 - Femrat jane prone
Te gjithe keni pare fotografi te ndonje makine elegante me nje vajze “sexy” te shtrire mbi te. Mesazhi i pashprehur, “Bli njeren dhe do te kesh edhe tjetren”. Pornografia e forte e çon kete edhe me tutje. Ajo i nxjerr femrat si mall ne nje katalog, duke i ekspozuar sa me shume qe te jete e mundur qe klienti t’i shikoje. Nuk eshte per t’u çuditur qe shume djem te rinj mendojne se nese kane shpenzuar para duke dale me nje vajze, ata kane te drejte te kene seks me te. Pornografia thote se femrat mund te blihen. Psh. aktorja e mirenjohur italiane e serialit "Carabinieri" dikur punonte si prostitute, ne rruget e Romes, deri sa Marshall, sot regjisor Antonio Venieri duke e pare, foton e saj ne katalogun e nje Boredeli, arriti ta blinte me para per ta nxjerre nga kjo situate, dhe e mori ne serialet e filmave te tij. Po ashtu edhe ish presidenti i Frances Fransua Miteran, bashkeshorten e tij e bleu prej nje Bordeli ne Bordo.

Genjeshtra 4 - Vlera e nje femre varet nga bukuria e trupit te saj.
Femrat me pak terheqese perqeshen ne pornografi. Ato quhen qen, balena, derra ose me keq, thjesht sepse nuk plotesojne kriteret e pornografise per femren e “persosur”. Pornografia nuk pyet per mendjen apo personalitetin e nje femre, por vetem per trupin e saj.

Genjeshtra 5 - Femrave ju pelqen perdhunimi.
“Kur ajo thote jo, do te thote po”, eshte nje skenar tipik pornografie. Femrat paraqiten duke u perdhunuar, duke luftuar dhe duke qelluar ne fillim, por pastaj ... Pornografia i meson meshkujt te pelqejne keqtrajtimin e femrave per argetim. Me kete akt te gjithe adoleshentet dhe, te rinjte, terhiqen per ta provuar, dhe kemi dhunen seksuale mbi te gjithe ato femra qe jane te pambrojtura, pra, femra te vetme ne familje, ose pa vellezer me te medhenj.

Genjeshtra 6 - Femijet e vegjel duhet te kryejne seks.
Nje nga gjerat qe shiten me shume ne pornografi eshte imitimi i pornografise “feminore”. Vajzat grimohen ne menyre te tille, qe te duken si vajza te vogla me floket bisht, me kepuce vajzash te vogla, duke perqafuar nje arush loder. Mesazhi i fotografive dhe vizatimeve eshte qe seksi i te rriturve me femijet eshte normal. Kjo e ben perdoruesin e pornografise t’i shikoje femijet ne menyre seksuale. Shkurt femijet kthenen ne "makina seksi".

Genjeshtra 7 - Seksi i paligjshem eshte qejf.

Pornografia shpesh perzien brenda edhe elemente te paligjshme ose te rrezikshme per ta bere seksin me “interesant”. Ajo sugjeron qe nuk mund te kenaqesh me seksin nese ai nuk eshte anormal, i paligjshem apo i rrezikshem.

Genjeshtra 8 - Prostitucioni eshte magjepses
Pornografia e paraqet me ngjyra te bukura prostitucionin. Por ne realitet, shume nga vajzat e portretizuara ne materialin pornografik kane nje jete skllaveje. Shume kane qene te abuzuara seksualisht. Disa jane te infektuara me semundje te pasherueshme te transmetueshme seksualisht qe jane shume ngjitese dhe shpesh vdesin ne moshe shume te re. Shume prej tyre marrin droge thjesht per te perballuar jeten. Pra eshte e natyrshme, qe te marresh doping, viagra, dhe stimulante te tjere, do te kesh probleme me ataket kardiare, keta persona jane me te predispozuar qe te infektohen edhe nga HIV-AIDS.

Marredhenia seksuale dhe pornografia
Marredhenia seksuale eshte si nje zjarr qe gjithkush do ta deshironte. Per sa kohe shprehet ne perkushtimin mbrojtes te nje marredhenieje qe bazohet ne ndjenja dhe dashuri, eshte i mrekullueshem, i ngrohte dhe romantik. Por kur marredhenia perdoret thjesht per kenaqesi, atehere kthehet ne rutine. Dhe, pornografia e nxjerr seksin jashte kontekstit te ndjenjave. Pornografia eshte nje biznes i madh qe ben shume para pa u kujdesur se si. Ata te tregojne çdo gje qe mendojne se do te te beje te vish te blesh prape. Imazhet e seksit qe jep pornografia shihen ditet e sotme nga shume njerez, ku mes tyre mund te kete dhe nga ata qe nuk lejohen per shkak te moshes. Nje nga fushat me jetesore te mjedisit mendor eshte nje ide e shendetshme e asaj qe ne jemi seksualisht. Nese keto ide ndoten, nje pjese kyçe e qenies sone shtremberohet. Kultura pornografike te thote se seksi, dashuria dhe intimiteti jane e njejta gje.

Çfare eshte ne te vertete seksi ??
Kendveshtrimi i pornografise eshte i ceket dhe i marre. Marredheniet nuk ndertohen mbi seksin, por mbi perkushtimin, kujdesin dhe besimin e ndersjelle. Ne kete kontekst, ashtu si zjarri ne oxhak, seksi eshte i mrekullueshem. Ajo qe e ben seksin vertet te bukur eshte te qenit me dike qe eshte i perkushtuar ndaj teje per gjithe jeten, me dike te cilit mund t’ia japesh veten krejt. Ne pornografi, njerezit bejne seks me njerez krejt te panjohur, njerez qe sapo i kane takuar. Rendesi ka vetem kenaqesia. S’ka rendesi trupin e kujt po perdor, mjaft ta kesh. Pornografia te ben te mendosh se seksi eshte diçka qe mund ta kesh kurdo, kudo, me kedo, pa pasoja. Por nje marredhenie e kenaqshme seksuale nuk ka si te gjeje vazhdimesi ne nje raport thjesht seksual. Kenaqesia ne radhe te pare bazohet te ndjenjat dhe deshira. Pornografia e kthen seksualitetin ne nje objekt kenaqesie dhe asgje me teper.

Obsesioni me pornografine: Ç’mund te bej?
Gjeja e pare qe duhet te beje nje i obsesionuar me pornografine eshte te pranoje qe ka problem me te. Kjo nuk do te thote qe ky person eshte i çuditshem, i pazakonshem apo i semure. Miliona burra jane ne faza te ndryshme ne luften me pornografine. Kjo nuk eshte per t’u habitur. Industria pornografike ka shpenzuar miliarda dollare duke u perpjekur te te fute ne dore. A eshte çudi qe ia ka arritur qellimit? Per disa prej jush mund te kete gjera ne te kaluaren, si abuzime apo ekspozime seksuale, qe e bejne obsesionin me pornografine edhe me te veshtire per t’u hequr qafe. Pa ndihme mund te arrish shume pak ne luftimin e nje obsesioni. Dhe, per kete nevojitet jo vetem forca jote, por edhe ndihma e te tjereve. Kjo s’do te thote aspak qe te tjeret duhet ta marrin vesh problemin tend, por mund te kerkosh keshillat e nje personi te besueshem apo te dashur. Pornografia nuk mund asnjehere te plotesoje nevojen per dashuri.[/b]
[/b][/justify][/b]
FALENDEROJME EDHE KOLEGET TANE TE FORUMIT: "HAPSIRA JOTE.COM"
avatar
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 37
Tirane : TIRANË
Reputation : 0
Registration date : 17/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: VALUE
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: GENJESHTRAT E PORNOGRAFISE!

Mesazh  Moderni prej Mon Dec 29, 2008 6:41 am

PO LEXOJA ME VEMENDJE, PIKEN KU ESHTE SHKRUAR SE FEMRA U "PELQEN PERDHUNIMI", DO TE SHTOJA SE ESHTE E VERTETE SIPAS PSIKOLOGUT ANGLEZ EDWARD GREAVES, "NE FILLIM FEMRA BEN TE VESHTIREN, PRA, REZISTON ME LUFTE TE MADHE QE TE MOS NDODH KJO DHUNE, POR ESHTE E DOBET T'I REZISTOJE FUQISE SE NJE MASHKULLI." PASI I JEPET MASHKULLIT AJO BEHET AKOMA EDHE ME E BUTE NE SHTRAT, DHE GJATE AKTIT SEKSUAL. POR, PO TE FLASIM PER PASOJAT QE LE TEK NJE FEMER PERDHUNIMI ESHTE ME TE VERTETE E PASHPJEGUESHME SEPSE NJE FEMER QE KA PATUR NJE PROBLEM TE TILLE, SA HERE TE KRYEJE MARRDHENIE ME NJE MASHKULL TJETER, OSE ME BASHKESHORTIN E SAJ DO TE KUJTOJE NE CDO CAST DHUNIMIN E PARE FIZIK.
LE TE JAPIM THJESHT NJE ILUSTRIM NGA "URTESIA E SHEKUJVE": "TEK MBRETI SJELLIN NJE VAJZE QE E KISHTE PERDHUNUAR NJE KRYEUSHTAR, DHE I THONE SE CFARE DEMSHPERBLIMI KERKONTE, AJO I PERGJIGJET SE DESHIRONTE 100 MONEDHA ARI, VENDOS MBRETI T'IA JAPE, DHE PASI E LE TE LARGOHET, U THOTE USHTAREVE T'IA RREMBEJNE MONEDHAT, PAK LARG PALLATIT DISA USHTARE, MUNDOHEN T'IA RREMBEJNE KETO MONEDHA, POR GRUAJA BERI NJE LUFTE TE MADHE MADJE EDHE I KAFSHOI USHTARET NGA DUART PER TE MBROJTUR PARATE, U UL EDHE NE TOKE SI E SI ATA TE MOS I'A RREMBENIN, I PYET MBRETI SE SI REAGOI GRUAJA,-ATA I THANE I MBROJTI ME MISH E ME SHPIRT, DEGJONI THA MBRETI: SIKUR KJO GRUA TE KISHTE LUFTUAR KESHTU EDHE PER NDERIN E SAJ DO TE ISHTE AKOMA ME E MIRE." MIKPRES KOMENTET TUAJA!

_________________
Whisky, Rakia, Dashuria, njësoj vrasin që të tria..!
avatar
Moderni
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 37
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 06/11/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS:
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi