Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Virgjëreshë apo.... Poezi!
Sat Jul 13, 2013 4:22 am nga Admin

» Steven Seagal paditet për dyshimin e mbajtur skllave të seksit
Tue Apr 13, 2010 7:12 am nga Admin

» 9 dite sex dhe perseri e virgjer!
Sun Jan 31, 2010 2:10 am nga Admin

» Shoqëria sekrete e Masonëve në Shqipëri?
Sat Nov 07, 2009 7:03 am nga jola

» RROFTE 5 MAJI
Fri Sep 18, 2009 6:59 am nga Vrases

» MANASTIRI I ZVERNECIT
Mon Aug 24, 2009 1:14 am nga Admin

» CILI ESHTE "LUBIA" FACEBOOK!
Sat Jul 18, 2009 1:16 am nga Admin

» Vritet deputeti socialist i Roskovecit si edhe i komunes Bubullime, Fatmir Xhindi! (zona 068)
Thu Jun 11, 2009 10:27 am nga Moderni

» Sir Alex Ferguson
Sun Jun 07, 2009 5:04 am nga Admin

» nje vit pa dritan hoxhen
Mon May 25, 2009 12:34 am nga jola

Affiliates
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates
Sondazh

KONGRESI I LUSHNJES DATEN E FILLIMT TE PUNIMEVE TE TIJ E PATI ME:

13% 13% [ 6 ]
15% 15% [ 7 ]
68% 68% [ 32 ]
4% 4% [ 2 ]
0% 0% [ 0 ]

Totali i votave : 47


''Ç'FARE I SHTYJNE NJEREZIT TE SHKOJNE NE VETEVRASJE''

Shko poshtë

Muzgu! ''Ç'FARE I SHTYJNE NJEREZIT TE SHKOJNE NE VETEVRASJE''

Mesazh  odise prej Sat Dec 13, 2008 6:32 am

KEMI DEGJUAR SHUME HERE SE SHUME NJEREZ SHKOJNE NE
VETEVRASJE. DISA EDHE NE NJE MOSHE FARE TE RE NE RININE E TYRE! NE
SHUMICEN E RASTEVE VETVRASJET NDODHIN PER SHKAK TE EKONOMISE SE DOBET
FAMILJARE DISA TE TJERA PER SHKAK TE DASHURISE. POR SI DUHET TE
NDALOHET KY FENOMEN QE ESHTE I SHUMTE NE VENDIN TONE.

odise
moderator
moderator

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 28
Tirane : TIRANE
Reputation : 0
Registration date : 21/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: TextMeFree.com is the directory of free sms sites
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: ''Ç'FARE I SHTYJNE NJEREZIT TE SHKOJNE NE VETEVRASJE''

Mesazh  Admin prej Sun Dec 14, 2008 7:28 am

Nuk eshte pare ndonjehere qe vetrasja ne Shqiperi te marre permasa kaq te medha. Ne pothuajse te gjitha rrethet e shqiperise vetvrasja eshte ne rritje .
Vetvrasja po prek te gjitha moshat nga 15 deri mbi 65 vjec,Ne qoftese do te pysnim pse ndodhin keto vetvrasje,pergjigjet do te ishin te menjehershme,duke numeruar nje seri shkaqesh sociale dhe semundje psiqike,etj.,
Por ideja ime nuk eshte te numerojme shkaqet, por si mund ti parandaloje shoqeria jone kete plage qe po zmadhohet me shpejtesi,
Barra bie sigurisht mbi Qeverine mbi Parlamentin te cilat nuk kane as edhe nje stradegji per te parandaluar ose minimizuar vetvrasjen dhe shkaqet qe lidhen me keto.
Qeveria dhe parlamenti duhet ta kene dhe ta afishojne kete plan stradegjik.., tia bej te njohur , atij .
Eshte skandaloze kur mendon se ne krye te shtetit kemi nje mjek..!!! , absurditet ..,qe mesa duket e ka haruar misionin human,njerezor duke u perfshire ne luftra pambarimta politike,duke humbur dhe harruar rendesine e madhe te shendetit te popullit.

Si bejne te tjeret.

Ne vitin 1992 Qeveria Angleze publikoj nje ligj “per mbrojtjen dhe ruajtjen e shendetit publik” nder 5 pikat e ketij ligji , nje pike ishte “ruajtja dhe mbrojta e shendetit mendor,” si nje nga pikat me kryesore ne ruajtjen e shendetit te popullit,pasi vetevrasjet shkaktonin nje problem te madh shoqeror .., si rezultat I masave te mara, sipas statistikave u arrit qe ne vitin 2000 vet-vrasjet te uleshin rreth 30%..

Ja nje tabele statistikash.

Mortality rates from suicide in England and Wales, by gender: total figures for men and women
Male Female Total
Year Actual number Rate per 100,000 Actual number Rate per 100,000 Actual number Rate per 100,000
1993 3875 15 1376 5 5251 11
1994 3887 15 1257 5 5144 10
1995 3830 15 1327 5 5157 10
1996 3654 14 1239 5 4893 10
1997 3722 15 1259 5 4981 10
1998 3929 15 1225 5 5154 10
1999 3904 15 1284 5 5188 10
2000 3659 14 1262 5 4921 9
2001 3668 14 1197 4 4865 9
2002 3545 14 1228 5 4773 9


Por po ta shohim nga koncepti i anes fetare, vetevrasja eshte mekati me i rende qe mund te kryet ose e thene ndryshe sipas rregullave kishtare, nje person i vetevrare, as nuk futet ne kishe as kleriku i ben sherbesen e fundit (te varrimit)!
avatar
Admin
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 37
Tirane : TIRANË
Reputation : 0
Registration date : 17/10/2008

Character sheet
SONDAZH: VALUE
FREE SMS: VALUE
LAJME/GAZETA DHE TV SHQIPTARE: VALUE

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: ''Ç'FARE I SHTYJNE NJEREZIT TE SHKOJNE NE VETEVRASJE''

Mesazh  justino prej Mon Dec 29, 2008 10:16 pm

NE RADHE TE PARE MUNGESA EKONOMIKE, ZENIET PER PRONEN, SI EDHE XHELOZIA FAMILJARE.
avatar
justino

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 25
Tirane : Tirane
Reputation : 0
Registration date : 21/11/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.muzgu.your-talk.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muzgu! Re: ''Ç'FARE I SHTYJNE NJEREZIT TE SHKOJNE NE VETEVRASJE''

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi